وب سایت من

تاریخ: 01 November 2013

انتقاد از به كار بردن برخي تعبيرات در خصوص تاريخ عاشورا

ه گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به كربلاي معلي، حجت الاسلام و المسلمين نيلي پور در گردهمايي روحانيان و مداحان كاروان‌ها با اشاره به اين كه بنا به فرمايش استاد مطهري در باب علم تاريخ بايد سه مرحله تاريخ نقلي، تاريخ علمي و فلسفه تاريخ را طي كرد، افزود: برخي در بيان تاريخ نقلي عاشورا تعبيراتي به كار مي‌برند از جمله اين كه مي‌گويند مسلم و يا امام حسين (ع) به مهماني كوفه امدند در حالي كه آن‌ها براي امربه معروف، نهي از منكر و مجاهدت در راه خدا ه بودند.

وي گفت: در نقل تاريخ عاشورا مي‌شنويم كه برخي مي‌گويند سه روز در خيمه‌هاي اباعبدالله الحسين آب نيود در حالي كه آب را سه روز بستند و امام حسين در اين سه روز بيكار ننشستند.

حجت الاسلام نيلي پور گفت: امام حسين (ع) به محض بسته شدن آب دستور حفر چاه را دادند كه وقتي دشمن فهميد چاه‌ها را پر كرد.

وي افزود: امام حسين (ع) در قدم بعد حضرت علي اكبر را به اتفاق گروهي در يك شب و حضرت عباس را به اتفاق گروهي ديگر در شبي ديگر فرستادند و آن‌ها با مشك پر از آب بازگشتند.

حجت الاسلام و المسلمين نيلي پور گفت: فقط در روز عاشورا آب نبود و تا شب عاشورا در خيمه‌ها آب بود.

وي افزود: تشنگي امام حسين (ع) و يارانش هم در روز عاشورا بسيار طبيعي است چرا كه هم عاشوراي ۶۱ هجري در هواي گرم تابستان بود و هم جراحت، موجب تشنگي مي‌شود.

اين مبلغ بعثه مقام معظم رهبري با اشاره به اين كه اين موارد همه در نفس المهموم شيخ عباس قمي آمده است، گفت: لازم است مداحان و روحانيان دو ماه پيش از محرم هر ساله اين كتاب را بخوانند.

وي افزود: نبايد از چهره امام حسين (ع) فقط مظلوميت را معرفي كرد و از صلابت، شجاعت و غيرت اين امام بزرگوار غافل شد.

اين مبلغ بعثه مقام معظم رهبري در بخش ديگري از سخنانش از برخي مجالس مداحي كه ساعت‌ها طول مي‌كشد ودر نهايت موجب قضا شدن نماز صبح افراد مي‌شود انتقاد كرد و گفت: امام حسين (ع) در ظهر عاشورا نمازشان را ترك نكردند.
وي با اشاره به اين كه فقط نبايد از مصيبت‌هاي عاشورا به مردم گفت، افزود: عاشورا دنيايي از اخلاق، گذشت، ايثار و مواسات بود و در ارائه مكتب امام حسين (ع) توازن لازم است.

حجت الاسلام نيلي پور گفت: گريه بر مصائب امام حسين (ع) لازم است اما امام راحل مي‌فرمودند ما اهل گريه سياسي هستيم.