وب سایت من

تاریخ: 29 March 2014

عمره تعطيل‌ پذير نيست

به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع‌رساني حج به مكه مكرمه، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي‌عسكر، نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني، پنجشنبه هفتم فروردين در ديدار مديران ثابت هتل‌هاي مكه در هتل دار هادي اين شهر اظهار داشت: طرح توسعه مسجدالحرام و تغييراتي كه در شهر مكه در حال انجام است، آمد و شد به خانه خدا را سخت كرده است و طبيعي است كه شرايط به وجود آمده و شيوه حل آن در اختيار ما نيست.

نماينده رهبر معظم انقلاب در امور حج و زيارت ادامه داد: همين دشواري‌ها هنگام توسعه حرم در مشهد مقدس و در حاشيه حرم امام هشتم عليه‌السلام هم بود، اما مردم با تحمل و صبوري، اجازه دادند تا طرح توسعه حرم رضوي به پايان برسد و رفت و آمد آسان شود. بنابراين، ما به دليل اين ساخت و سازها در مسجدالحرام، نمي‌توانيم عمره را تعطيل كنيم؛ بلكه بايد با سختي‌هاي آن كنار بياييم.

حجت‌الاسلام قاضي عسكر با تأكيد بر اينكه تجهيزات تهيه و توزيع غذا به‌روز شده و رضايت مردم در زمينه پذيرايي به دست آمده است، گفت: بعثه و سازمان حج، همكاري‌هاي بسيار خوبي باهم دارند و نتيجه اين همكاري و همدلي، صرفه‌جويي‌ها و پيشرفت‌هاي خوبي بوده است كه ثمر آن را زائر مي‌چشد.

سرپرست حجاج ايراني با برشمردن اين نتايج اظهار داشت: همين همكاري‌ها موجب شد تا برنامه‌ريزي براي عمره و حج امسال، در سفر حج گذشته انجام شود، علاوه بر اينكه ۲ ميليون تومان از هزينه حج در سال گذشته به زائران بازگردانده شد، اين مبلغ، امسال نيز از هزينه‌هاي حج كاسته شده تا فشاري به مردم نيايد. به علاوه اينكه براي اولين بار، اعلام شد كه زائران مي‌توانند هزينه حج تمتع خود را در دو نوبت بپردازند.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در ادامه اعلام كرد: سال گذشته، ۲۰ درصد از ساختمان‌ها و هتل‌هاي مسئله‌دار در مكه كنار گذاشته شد و كيفيت اسكان زائران بالا آمد. به علاوه اينكه دريافت تخفيف‌ها موجب شد تا ما ۳۵ ميليون ريال سعودي صرفه‌جويي كنيم.

حجت‌الاسلام قاضي‌عسكر با بيان اينكه بعثه مقام معظم رهبري، وظايف نظارتي دارد و به هيچ وجه در پي مچ‌گيري و حذف افراد نيست، تأكيد كرد: نظارت بعثه، صرفاً براي بهبود و ارتقاي كيفيت است. چرا كه در منطق اسلام، اگر كسي به دنبال عيب‌جويي در افراد باشد و از آن استفاده كند، آبروي ديگران را ببرد و موقعيت آنان را بشكند، مستوجب مجازات سنگيني است.

نماينده رهبر فرزانه انقلاب در امور حج و زيارت با بيان اينكه به واسطه دريافت نامه‌هاي مردمي و گزارش‌هاي نظارت و بازرسي از مسائل و كاستي‌هايي در زمينه‌هاي گوناگون باخبر است، افزود: اگر كسي عيب ما را گفت، بايد با صبر، سعه صدر و انتقادپذيري از او تشكر كنيم.

سرپرست حجاج و زائران ايراني خطاب به مديران ثابت هتل‌هاي مكه با تأكيد بر اينكه نبايد از حقوق مردم كوتاه بياييد، گفت: شما فقط مسؤل تأمين غذا و يا بهداشت و رفت و آمد زائران نيستيد؛ بلكه بايد نسبت به بهره‌وري معنوي و امور فرهنگي نيز حساسيت داشته باشيد.