وب سایت من

تاریخ: 09 April 2014

اولین سفر استانی سال 93 رییس سازمان حج و زیارت به استان البرز

مهندس اوحدی به همراه معاونین و جمعی از مدیران سازمان حج و زیارت به منظور بازدید از دفتر حج و زیارت استان البرز و نحوه خدمات رسانی به زائران صبح امروز چهارشنبه بیستم فروردین ماه 93 به استان البرز وارد شدند.

اوحدی مدیریت جهادی را که مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جدید برآن تاکید داشت را همان حضور میدانی مدیران در عرصه های مختلف فعالیت شان در سطح ادارات و استان های مختلف برشمرد. ایشان و هیأت همراه در بدو ورود به همراه سید مرتضی حسینی مدیر حج و زیارت استان، کارکنان و جمعی از کارگزاران زیارتی استان بر مزار شهدای گمنام استان حاضر شدند و ضمن قرائت فاتحه یاد و خاطره تمامی شهدا را گرامی داشتند.
حجت الاسلام و المسلمین سید "محمد مهدی حسینی همدانی"  امام جمعه کرج در این دیدار ضمن تآکید بر راه اندازی پروازهای حج، عمره و عتبات از فرودگاه پیام کرج، ساخت مرکز علمی کاربردی حج و زیارت استان البرز در زمین اهدایی 10 هکتاری را خواستار شد.

گفتنی است در این سفر رییس سازمان حج و زیارت و هیأت همراه از کارگاه ساخت حرم حبیب ابن مظاهر بازدید نمودند.

اوحدی اظهار داشت: سازمان حج و زیارت حوزه ای معنوی و اقتصادی است و حضور میدانی و مردمی در بین مجموعه دست اندرکاران حج و زیارت می تواند یکی از راهکارهای تحقق شعار رهبری در مجموعه حج و زیارت باشد و اولین سفر استانی خود را برای تحقق این امر استان البرز انتخاب کردیم تا ضمن حضور در مجموعه از نقطه نظرات مسئولین استانی نیز بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه با حضور میدانی در درون مجموعه در نظر داریم تا در کوتاه ترین زمان مشکلات این بخش را حل کنیم، گفت: یکی از اقدامات موثر در این زمینه افزایش سفرهای عمره در سفرهای 93-92 بوده که این ظرفیت در سفرهای 92-91 از 495 هزار زایر با 68 درصد افزایش ظرفیت به 830 هزار زایر رسیده است.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین افزایش 40 درصدی زایرین عتبات عالیات در نوروز امسال را از دیگر اقدامات جهادی در این حوزه برشمرد و افزود: همچنین در سفرهای عتبات عالیات در شش ماهه دوم 92 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، 50 درصد افزایش سفر داشته ایم.

وی کاهش 15/6 درصدی هزینه سفرهای عمره در سال 93-92 را از دیگر اقدامات مدیریتی عنوان کرد و اظهار داشت: این هزینه ها حدود 450 هزار تومان کاهش یافته که در سفرهای جاری برای 830 هزار زایر به چهار میلیارد و 900 میلیون ریال می رسد که صرفه جویی بزرگی در این عرصه است.

وی در حاشیه این دیدارها در جمع کارگزاران زیارتی استان البرز گفت: سال جدید را مقام معظم رهبری بعنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کردند که در این نامگذاری چهار کلید واژه مهم اقتصاد، فرهنگ، عزم ملی و رویکرد جهادی نهفته است.
وی افزود: به همین منظور در مجموعه حج و زیارت کارگروه ویژه ای تشکیل شد تا خارج از فضای تبلیغاتی به بحث عمیق تحقق شعار مقام معظم رهبری پرداخته شود و در جهت این امر سیاست ها و راهکارهایی در این کارگروه تعریف شد. در ادامه ایشان و هیأت همراه در محضر حضرت حجه الاسلام حسینی نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه محبوب کرج حضور یافته و با ایشان دیدار نمودند.
مهندس سید طاهر طاهری استاندار استان البرز میزبان جناب آقای اوحدی و هیأت همراه ایشان بودند که با ایشان به بحث و گفتگو پرداختند.
در این دیدار طاهری استاندار البرز ضمن عرض خیر مقدم و تبریک سال نو و فرارسیدن بهار طبیعت به ایشان و هیئت همراه، سفر رئیس سازمان حج و زیارت به استان البرز را منشا خیر و برکت دانسته و گفتند: انتخاب این استان به عنوان اولین سفر استانی در سال فرهنگ و اقتصاد ، باعث افتخار و مباهات استان البرز است .

استاندار البرز از نحوه عملکرد ریاست سازمان و کلیه پرسنل حج و زیارت که با منشی والا و اخلاقی پسندیده با ارباب رجوع برخورد می کنند ابراز خرسندی نمود و فرهنگ حاکم در مدیریت حج و زیارت را ستود. طاهری اظهار کرد اقدامات شایسته و مثمر ثمر جناب آقای اوحدی و همکاران محترمشان در سازمان حج و زیارت موجب رضایت هر چه بیشتر زائران می شود.

اوحدی نیز در این دیدار ضمن تبریک متقابل فرارسیدن سال نو و تشکر از قبول زحمت استاندار محترم البرز به ارائه توضیحات مختصری در خصوص روند انجام امور مربوط به حج و عمره اکتفا نمود و گفت: در عمره جاری اولین بار در طول 35 سال زائران در اربعین با حضور در مدینه منوره حضور یافته و موفق به زیارت ائمه اطهار شدند. ایشان همچنین در خصوص افزایش ظرفیت عمره مفرده برای هر چه زودتر اعزام کردن کسانی که در نوبت زیارت هستند گفت: در عمره جاری ظرفیت اعزام حدود 65 تا 70 درصد نسبت به عمره گذشته افزایش داشته و انشاا... به مرز 840.000 نفر زائر می رسیم.

در ادامه سفر ریاست سازمان حج و زیارت به استان البرز ایشان در همایشی که در سالن اجتماعات مدیریت حج و زیارت استان برگزار شد شرکت نموده و با کارگزاران زیارتی،مدیران حج و تمامی دست اندر کاران این عرصه دیدار و گفتگو نمودند.

در این همایش که آقایان حجت الاسلام و المسلمین روحی نماینده محترم بعثه مقام معظم رهبری و شورای نگهبان در استان البرز، حجت الاسلام و المسلمین رزاقی و مسئولین ارشد استانی و جمع کثیری از مدیران شرکت های زیارتی و کارگزاران استان حضور داشتند، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران سید مرتضی حسینی مدیر حج و زیارت استان البرز ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص عملکرد حوزه مدیریت خویش ، گزارشی در خصوص تعداد زائران حج، عمره و عتبات این استان دادند و گفتند: به حمدا... ظرفیت عمره و عتبات این استان نسبت به سال گذشته افزایش داشته و از برنامه ریزی مناسب سازمان حج و زیارت در اعلام مرحله ای عمره و همچنین تقسیط مبلغ واریز حج که موجب رضایت زائرین بود تقدیر و تشکر کردند.

در ادامه همایش آقای گلوند که از آزادگان سرافراز ،مدیران حج و مدیران دفاتر خدمات زیارتی استان البرز به نمایندگی از مدیران و شرکت های زیارتی به ایراد سخنرانی پرداختند.

ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مجموعه حج و زیارت خصوصاً ریاست سازمان بیان داشت: در عمره جاری الحمدا... تاکنون با زحمات عزیزان حج و زیارت و عمره سعادت تمامی ویزاهای زائران به موقع صادر شده و همچنین با تدبیر مناسبی که در دو قسطی نمودن پرداخت هزینه حج شده و این موجب رضایت تمامی زائران شده است.

در ادامه رئیس سازمان ابتدا با بیان سجایای اخلاقی پیامبر اسلام (ص) و ذکر این جمله که انتخاب استان البرز بعنوان اولین استانی که در سال 93 به آن سفر می کنند ایشان با بیان جمله معروف حاج آقای ابوترابی که (پاک باش و خدمتگزار) از تمامی کارگزاران و خدمتگزاران عرصه حج و زیارت خواستند که از این فرصتی که خداوند به آنها جهت خدمتگزاری به ائمه اطهار (ع) عطا کرده است نهایت استفاده را ببرند.

ایشان در ادامه از سرمایه گذاری در بخش مسکن در کشورهای عراق و عربستان خبر دادند و گفتند: با سرمایه گذاری خوبی که در شهر مدینه انجام شده ان شاا... ما در سال های بعد با مشکل مسکن مواجه نبوده و می توانیم با شرکت هایی که در بخش اجاره مسکن هستند رقابت کنیم و این هم در بحث قیمت سفر زیارتی و هم در کیفیت هتل ها اثر مثبتی خواهد داشت.

همچنین با بیان این نکته که خدمات ارائه شده در عراق به زائران، هم شأن آنان نیست گفتند: با تأسیس شرکت امید زائر که در بخش سرمایه گذاری در تاسیس هتل می شود انشاا... خدمات بهتر و مطلوب تری به زائران حسینی ارائه می دهیم.

در انتهای همایش آقای فرهمند مدیرعامل عمره سعادت توضیحاتی در خصوص به خدمات قابل ارائه در عربستان مانند حمل و نقل و مسکن و کیفیت آنان پرداخته و گفتند: با توجه به کمبود نیرو و راننده که به دلیل محدودیت های کشور عربستان ایجاد شده سعی کرده ایم خدمات به نحو مطلوب و احسن انجام گیرد و خدای ناکرده زائری با کمبود مواجه نشود.

همایش با پرسش از طرف کارگزاران و شرکت های زیارتی و پاسخ از طرف مدیرعامل عمره سعادت به پایان رسید.

در ادامه و پس از پایان این همایش مهندس اوحدی و هیأت همراه در معیت مدیر استان و اعضای شورای شهر کرج از فرودگاه بین المللی پیام بازدید بعمل آورده و این موقعیت را بستر مناسبی جهت ایجاد امکانات رفاهی زائرین استان البرز و استان های همجوار دانست.