وب سایت من

تاریخ: 17 April 2014

احتمال توقف اعزام زائران ايراني به عتبات

محسن نظافتي، مدير كل عتبات سازمان حج وزيارت در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج از احتمال توقف موقت اعزام زائران ايراني به عتبات خبر داد.

وي افزود: با توجه به برگزاري انتخابات كشور عراق در روز دهم ارديبهشت ماه، احتمال توقف كوتاه مدت اعزام زائران ايراني به عتبات از ۵ و ۶ ارديبهشت ماه به مدت ۵ روز وجود دارد.

نظافتي با بيان اين كه هنوز اين خبر به صورت رسمي تاييد نشده است، تصريح كرد: در صورت اعلام رسمي اين خبر از سوي كشور عراق، اعزام زائران ايراني در ايام انتخابات حدود ۵ روز متوقف و پس از برگزاري انتخابات مجددا از سر گيري خواهد شد.

وي يادآور شد: به زودي برنامه كاروان‌هاي اعزامي به عتبات را در زمان برگزاري انتخابات كشور عراق به دفاتر حج وزيارت استان‌ها و مديران كاروان‌ها اعلام خواهيم كرد تا آن دسته از زائران عزيز كه قصد دارند در اين ايام به عتبات اعزام شوند در جريان برنامه سفر خود قرار بگيرند.

راه سامرا همچنان بسته است

مدير كل عتبات سازمان حج وزيارت با بيان اينكه اعزام زائران به سامرا همچنان ممنوع است، تصريح كرد: در حال بررسي هستيم كه در صورت فراهم شدن امنيت زائران از سوي كشور عراق، اعزام زائران به سامرا نيز از سر گرفته خواهد شد.

وي ادامه داد: البته به دليل برگزاري انتخابات كشور عراق، اعزام زائران به سامرا همچنان ممكن نيست، اما احتمال دارد پس از انتخابات اين موضوع مورد بررسي بيشتري قرار گيرد و اين مشكل برطرف شود.

سفر دريايي به عراق هيچ ارتباطي با اعزام زائران به عتبات ندارد

نظافتي همچنين به سفر دريايي زائران به عتبات اشاره كرد و گفت: اخيرا برخي اخبار از اعزام دريايي زائران به عتبات منتشر شده است كه اين خبر واقعيت ندارد و اين اعزام‌ها از سوي سازمان حج وزيارت صورت نمي‌گيرد.

وي افزود: در روزهاي اخير سازمان كشتيراني اعلام كرده است كه به منظور ارائه خدمات بيشتر به مسافران خود، سفر دريايي به عراق را انجام مي‌دهد كه اين سفر براي تجار و مسافران عادي است و هيچ ارتباطي با اعزام زائران به عتبات ندارد.

مدير كل عتبات سازمان حج وزيارت از برنامه اعزام دريايي زائران به عتبات استقبال كرد و ادامه داد: البته اين موضوع در حال بررسي است و هفته آينده با مسؤولان سازمان كشتيراني جلسه‌اي در همين زمينه خواهيم داشت تا شيوه اعزام و نحوه اعزام زائران از طريق راه دريايي مورد ارزيابي قرار بگيرد.

وي يادآور شد: باتوجه به محدود بودن راه‌هاي هوايي و زميني در مناسبت‌هاي ويژه همچون عيدنوروز، اربعين و عرفه جهت اعزام زائران به عتبات، اعزام از طريق راه دريايي گزينه مناسبي است كه اگر به نتيجه رسيديم و همچنين در شوراي برنامه‌ريزي بعثه مقام معظم رهبري به تصويب رسيد، اعزام از طريق راه دريايي را نيز آغاز خواهيم كرد.

نام‌نويسي دوره جديد عتبات در خرداد ماه


نظافتي در بخش ديگري از سخنان خود از نام نويسي دور جديد اعزام به عتبات در خرداد ماه خبر داد و افزود: در حال حاضر اعزام زائران تا پايان خرداد ماه ادامه دارد و از خرداد ماه براي دوره تابستاني نام نويسي جديدي را خواهيم داشت.