مدیریت حج و زیارت استان گیلان

تاریخ: 13 مهر 1392

شبكه زيارت به زودي راه‌اندازي مي‌شود

صداوسيما مي تواند در فرهنگسازي زائران هر دو كشور موثر باشد

به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به كربلاي معلي، حجت الاسلام و المسلمين اسكندري مسئول دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در عراق در ديدار با محمود اشتري قائم مقام معاونت سيماي سازمان صدا و سيما، مسئله عراق موضوع اساسي دانست و خاطر نشان كرد آينده ايران و عراق به هم گره خورده است. اگر اين دو كشور نزديك شوند، وزن ژئوپوليتيك دو كشور نيز افزايش مي يابد.

وي در ادامه افزود: هر دو كشور مسلمان و شيعه هستند، 850 كيلومتر مرز مشترك دارند، مشتركات مذهبي همچون ارادت به اهل بيت و ... دارند.

مسئول دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در عتبات با اشاره به 400 سال تلاش استعمارگران براي ايجاد اختلاف قومي و مذهبي و جدا كردن اين دو كشور، به ويژه تفرقه افكني و تقويت اختلافات كه در زمان صدام به اوج خود رسيد خاطرنشان كرد: با توجه به اشتراكات ديني، مذهبي و فرهنگي و خصوصا ارادتي كه هر دو كشور به اهل بيت دارند، تمايل به سفر بين كشورها بسيار زياد شده است و الان فرصت بسيار مناسبي است كه اين دو كشور هر چه بيشتر به هم نزديك شوند.

حجت اسلام والمسلمين اسكندري آمار زائران عراقي ورودي به ايران در سال 90، را هشتصد و پنجاه هزار زائر اعلام كرد و گفت اين آمار در ماههاي پاياني سال 91 به يك ميليون و دويست هزار زائر رسيده و پيش بيني مي شود امسال تعداد زائران عراقي به سه ميليون زائر افزايش پيدا كند كه خود بستر بسيار عظيمي براي تعميق ارزشهاي اسلام ناب محمدي (ص) و تبادل فرهنگي مي باشد.

وي با اشاره به نقش مثبت سازمان صدا و سيما در انعكاس فرهنگ ناب اسلامي و شيعي خاطرنشان كرد: سازمان صدا و سيما مي تواند در جهت افزايش سطح فرهنگ نقش كليدي ايفا نمايد.

مسئول دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در عتبات با اشاره به تنظيم نامه اي با 15 پيشنهاد عملياتي خطاب به مهندس ضرغامي، تصريح كرد: ايشان نامه را براي برخي معاونت ها ارسال كرده و دستور تغييراتي دادند؛ دو تيم نيز براي پوشش اخبار و مراسم ها عتبات به كربلا و نجف اعزام شدند كه حضورشان بسيار موثر بود بعد از مدتي به كشور بازگشتند.

حجت اسلام والمسلمين اسكندري با اشاره به امنيت مطلوب كربلا و نجف خاطرنشان ساخت: متاسفانه گاهي عموم مردم ايران از اخبار صدا و سيما در ارتباط با بمب گذاري طوري برداشت مي كنند كه انگار در شهرهاي زيارتي نيز نا امني وجود دارد در حالي كه در سه ماهه اخير و با وجود بمب گذاري هاي زيادي كه در عراق صورت گرفت، حتي يك شهيد ايراني نيز در بين كشته شدگان وجود نداشته است و صدا و سيما بايد در اصلاح اين برداشت عمومي، اقدام مناسب را در انعكاس خبرها داشته باشد.

وي در پايان خباثت انگليسي ها و جنايت صدام را در ذهنيت منفي مردم ايران و عراق عليه يكديگر متذكر شد و پيشنهاد داد صدا و سيما مي تواند براي تغيير اين نگرش به توليدات فاخر هنري و نمايشي دست بزند.

در ادامه اين جلسه قائم مقام معاونت سيماي سازمان صدا و سيما از فعاليت هاي مفيد بعثه مقام معظم رهبري در عراق تقدير كرد.

اشتري با اشاره به راه اندازي شبكه زيارت در آينده اي نزديك خاطرنشان كرد: در اين زمينه ظرفيت خوبي داريم و با سازمانها و نهادهايي براي پشتيباني صحبت كرديم و ان شاالله به زودي اين شبكه راه اندازي خواهد شد.

وي با اعلام اينكه با ايام حج طبيعتا بيشتر برنامه هاي صدا و سيما در اين ايام به برنامه هاي حج اختصاص دارد خاطرنشان كرد: پس از اين ايام صدا و سيما با تمام توان براي پوشش ايام محرم، اربعين و ... حضور خواهد داشت.

اشتري از ديگر اقدامات سازمان صدا و سيما در اين زمينه را راه اندازي سايت هاي لبيك، زيارت و امام رضا دانست.

قائم مقام معاونت سيماي سازمان صدا و سيما در پايان تصريح كرد: برخي از پيشنهاداتي كه در اين جلسه مطرح شد نيازمند زمان، تجهيزات، بودجه و امكانات است كه شايد ماهها براي توليد آن به زمان نياز باشد ولي برخي پيشنهادات مانند پخش زنده حرم و مراسمات زوده بازده است كه در اسرع وقت انجام خواهد شد.