X
سامانه های سازمانی
Thursday 03 December 2020  |  Register  | Login

رئیس سازمان حج و زیارت: در صورت تأمین شروطمان با راه اندازی عمره موافقیم

رئیس سازمان حج و زیارت: در صورت تأمین شروطمان با راه اندازی عمره موافقیم
رئیس سازمان حج و زیارت در دیدار با وزیر حج عربستان گفت: ما با راه اندازی عمره به شرط تأمین عزت، کرامت و امنیت عمره گذاران مان موافقیم اما باید برای حمایت کنسولی اتباع عمره گذار ایرانی اقدامات مناسبی نیز صورت گیرد.

 آقای علی رضا رشیدیان و هیأت همراه در دومین دیدار خود با «محمد صالح بنتن» با ارائه سه پیشنهاد و راهکار در این زمینه تصریح کرد: یکی از آنها افتتاح کنسولگری مستقل و دیگری پیگیری مباحث از طریق دفتر حافظ منافع و سومین راهکار نیز اتخاذ شیوه ای است که امسال در موسم حج اجرایی و بر اساس آن، هیأتی کنسولی در این ایام در عربستان حضور یافت.

وی افزود: در واقع هیأت کنسولی می تواند در موسم عمره در عربستان حضور داشته باشد و در صورت لزوم به حل مشکلات کنسولی عمره گذاران بپردازد که در این خصوص باید میان وزارت امور خارجه ایران و عربستان هماهنگی های لازم صورت گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در صورت راه اندازی عمره و حضور عمره گذاران ما در عربستان، انتظار می رود متقابلاً قوانین سختگیرانه عربستان سعودی نسبت به سیاحان، گردشگران و زائران آن کشور در سفر به ایران نیز برداشته شود.

رشیدیان در ادامه در رابطه با موضوع شهدای مسجد الحرام و منا و پیگیری های حقوقی انجام شده برای مطالبات خانواده معظم این شهدا، گفت: باید در این موضوع با توجه به قول های قبلی مسؤولان عربستانی، تسریع و اقدام عملی انجام شود.

وی خطاب به وزیر حج عربستان اظهار کرد: پیش از این اعلام کردید که در رابطه با شهدای مسجد الحرام به جمع بندی رسیده اید و قرار بر این بود که ما مشخصات وراث شهدای مسجدالحرام را به دفتر نمایندگی عربستان در نیویورک ارسال کنیم که انجام شد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: بر اساس اعلام شما در نشست قبلی، مباحث حقوقی آن انجام شده و موضوع به دفتر نمایندگی عربستان در نیویورک نیز ابلاغ گردیده اما زمانی که دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی موضوع را پیگیری کرد، اعلام کردند که تاکنون به آنها چیزی در این مورد اعلام و ابلاغ نشده است.

وی در موضوع شهدای منا نیز گفت: خانواده این شهدا از اینکه تکلیف این موضوع بعد از گذشت چهار سال هنوز روشن نشده، ناراحت و پیگیر موضوع هستند و ما باید جوابگوی آنها باشیم و انتظار می رود سریعتر این موضوع به جمع بندی نهایی رسیده و نتیجه اعلام شود.

رشیدیان در ادامه با بیان اینکه حج در اصلاح و نزدیکی تعاملات بین ملت های مسلمان کشورهای مختلف بسیار تأثیر گذار است، گفت: باید این کنگره عظیم تقویت شود و کشورهای همسایه از این ظرفیت برای اصلاح روابط فی مابین بهره گیرند.

وی با قدردانی از برگزاری خوب حج امسال گفت: همکاری مؤسسه مطوفین، مکاتب و نیز مراکز درمانی عربستان در ارائه خدمات به حجاج ایرانی امسال نسبت به سال های گذشته بهتر بود.

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد: در موضوع صدور روادید برای زائران و عوامل اجرایی ما نیز، امسال خوب عمل شد و بموقع در اختیار قرار گرفت.

وی ادامه داد: در موضوع حمل و نقل در عربستان و تخصیص اتوبوسهای جدید برای جابه جایی زائران ایرانی، معاون نقل این کشور همکاری و هماهنگی مناسبی داشت که موجب رضایت نسبی حجاج ما شد.

رشیدیان در این میان به برخی مشکلات موجود در حج امسال ازجمله کمبود جا و کاهش متراژ تخصیصی به زائران ایرانی در منا و عدم تناسب سرویس های بهداشتی با جمعیت حجاج اشاره کرد و افزود: دو طبقه کردن فضاهای موجود تا حد زیادی می تواند مشکلات را مرتفع کند.

وی، ضرورت تعیین نقاط خاص برای حلق و رعایت مباحث بهداشتی و استفاده از ساختمان های موجود و نیز اجازه ساخت و ساز در منا را از جمله مباحث مهم برای تسهیل شرایط زائران بیت الله الحرام در سال آتی برشمرد.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین با بیان اینکه امسال در بحث تعیین ساعات و مسیر حرکت کاروان ها برای رمی جمرات تدبیر خوبی اندیشیده شده بود، گفت: در سال آتی باید با ایجاد سایه بان و بهره گیری بیشتر از زیرگذر و اصلاح ساعت حرکت کاروان های ایرانی برای رمی جمرات، اقدام مناسبی در این امر صورت بگیرد.

 

** عربستان برای راه اندازی عمره آمادگی کامل دارد

وزیر حج عربستان با قدردانی از رئیس سازمان حج و زیارت در مدیریت و سازماندهی مطلوب و منسجم حج، اعلام کرد: ما برای راه اندازی عمره آمادگی کامل داریم و می توانیم در اسرع وقت آن را اجرایی و عملیاتی کنیم.

محمد صالح بنتن در جریان این دیدار گفت: در برخی مباحث مربوطه باید وزارت خارجه دو کشور به توافقات لازم برسند و این مشکلات باید توسط آنها حل و فصل شود.

وی تصریح کرد: اما تا آنجا که به آغاز عملیات عمره برمی گردد، ما با توجه به زیرساختهای موجود آمادگی آن را داریم که تا 10 میلیون روادید الکترونیکی عمره در سال صادر کنیم.

وزیر حج عربستان افزود: راهکار حضور نیروهای کنسولی در عمره، مشابه اقدامی که در حج تمتع امسال صورت گرفت، امری شدنی و مناسب برای برقراری عمره است.

وی در عین حال در موضوع مسائل کنسولی به عنوان مقدمه سفرهای عمره با اشاره به چند راهکار مطروحه افزود: در راهکار آخری هیأتی از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عنوان هیأت کنسولی می تواند در موسم عمره در عربستان حضور داشته باشد و در صورت لزوم به حل مشکلات کنسولی عمره گذاران بپردازد که در این خصوص باید میان وزارت امور خارجه ایران و عربستان هماهنگی های لازم صورت گیرد.

بنتن در موضوع شهدای مسجد الحرام و اعلام چندین باره آنها برای به انجام رسیدن مباحث حقوقی و اعلام آن به نمایندگی عربستان در نیویورک، گفت: این موضوع از سوی وزارت امور خارجه به ما اعلام شد که پیگیری های لازم برای روشن شدن موضوع را انجام خواهم داد.

وی در بحث شهدای منا نیز با بیان اینکه همچنان بر روی اسناد، مدارک و فیلم های حادثه منا کار می شود، گفت: هنوز به جمع بندی و نتیجه نهایی نرسیده ایم و در اسرع زمان با مشخص شدن نتیجه اعلام می شود.

محمد صالح بنتن در ادامه، از تلاشهای سازمان یافته و موفق رئیس سازمان حج و زیارت در مدیریت منسجم و با برنامه و منظم حج زائران ایرانی در طول این موسم قدردانی کرد.

وی گفت: شما توانستید مدیریت خوبی را در صحنه حج به نمایش بگذارید و به بهترین وجه عملیات حج را ساماندهی کنید.

وزیر حج عربستان ابراز امیدواری کرد؛ حجاج بیت الله الحرام در کمال آسایش اعمال عبادی خود را انجام دهند و به سلامت به موطن خود باز گردند.

وی تصریح کرد: ما هم خدمتگزاری به میهمانان خانه خدا را وظیفه و افتخار خود می دانیم و در این مسیر از هیچ کوششی فرو گذار نمی کنیم.

بنتن در خصوص بروز برخی مشکلات در منا و عرفات، گفت: در بحث کمبود سرویسهای بهداشتی منا در آینده برنامه هایی داریم که پیاده و اجرا می شود.

وی تصریح کرد: در خصوص بهره گیری از فناوری اطلاعات در جهت مدیریت بهتر حج، گامهای مهمی برداشته شده که از جمله می توان به صدور روادید اینترنتی حج اشاره کرد.

محمد گرانمایه امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

Name (required)

Email (required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.