شنبه 16 مهر 1401
EN

آرشیو اخبار

مشاهده خبر

اطلاعيه مدیریت حج و زيارت گیلان درخصوص ثبت نام درکاروانهای حج تمتع سال 1397

اطلاعيه مدیریت حج و زيارت گیلان درخصوص ثبت نام درکاروانهای حج تمتع سال 1397

 

اطلاعيه سازمان حج و زيارت درخصوص ثبت نام درکاروانهای حج تمتع سال 1397

 

به لطف خداوند متعال بر اساس برنامه ریزی های انجام شده برنامه زمان بندی و توضیحات تکمیلی چگونگی ثبت نام در کاروان های حج تمتع 1397 بشرح آتی اعلام می گردد:

الف - جدول زمان بندی ثبت نام در کاروانها بترتیب اولویت:

ملاحظات مهم

تاریخ شروع

ثبت ‌نام از ساعت 10 صبح

مشمولین تشرف

اولویت

واجدین شرایط میبایست برای رزرو و ثبت‌ نام اولیه به سامانه http://reserve.haj.ir مراجعه و پس از 72 ساعت بهمراه مدارک لازم به مدیرکاروان مربوطه مراجعه نمایند. درصورت عدم مراجعه بموقع متقاضیان و قطعی ننمودن رزرو، ظرفیت خالی کاروانها طبق برنامه زمانبندی دراختیار دارندگان سایر اولویتها قرار خواهد گرفت.

08/12/1396

سه ‌شنبه

آندسته از دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری تا 30/10/1385 که درزمان تعیین شده نسبت به تکمیل اطلاعات خود و دریافت کد رهگیری اقدام نموده‌اند

اول

 

اولویتهای اصلی

اولویتهای ذخیره

12/12/1396

شنبه

کلیه دارندگان قبوض تا 30/10/1385

 

دوم

فراخوان این دسته از دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری صرفاً جهت فراهم شدن امکان مراجعه آنها به سامانه جهت تکمیل اطلاعات و نیز اطلاع از ظرفیتهای خالی احتمالی و درصورت تمایل رزرو دراین ظرفیتها می‌باشد از اینرو مطلقاً ظرفیت جدیدی در سطخ استان برای پذیرش این افراد باتوجه به شیوه فراخوان متصور نمی‌باشد و تاکید میگردد که ثبت‌ نام قطعی از این افراد منوط به وجود ظرفیت خالی است.

16/12/1396

چهارشنبه

دارندگان قبض از 01/11/1385 تا 15/11/1385

 

سوم

اولیت های ذخیره

20/12/1396

یکشنبه

دارندگان قبض از 16/11/1385 تا 30/11/1385

 

چهارم

24/12/1396

پنجشنبه

دارندگان قبض از 01/12/1385 تا 15/12/1385

پنجم

27/12/1396

یکشنبه

دارندگان قبض از 16/12/1385 تا 29/12/1385

ششم

تذکر:

-         دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع مربوط به ثبت ‌نام عمومی سالهای 1360 و 1363 با مبالغ مختلف 000/18، 000/20، 000/25 و 000/27 تومانی می‌بایست قبل از انجام پیش‌ ثبت‌ نام به دفتر حج و زیارت استان مربوطه مراجعه و نسبت به بروزرسانی و یا تبدیل قبض خویش به قبض جدید یک میلیون تومانی (با حفظ سابقه) اقدام نمایند. ضمناً دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری000/800 تومانی مربوط به سالهای 1377 و 1378 نیز با لازم است با مراجعه مستقیم به یکی از شعب بانک ملی می‌بایست با بهره‌مندی از مزایای مالی مربوطه قبوض خود را به قبض ودیعه‌گذاری یک میلیون تومانی تبدیل نمایند. بدیهی است تا این فرآنید طی نشود امکان انجام پیش ثبت‌ نام برای دارندگان این گونه قبوض ممکن نخواهد بود.

-        نظر به اینکه ثبت نام قطعی در کاروان (پس ازمرحله انتخاب کاروان) منوط به مراجعه و ارائه بموقع مدارک به کاروان، پرداخت بخش اول هزینه سفر( مبلغ 10 میلیون تومان با احتساب اصل مبلغ ودیعه و سود متعلقه به سنوات آن) و انجام معاینات پزشکی و اخذ تاییدیه پزشک، واریز باقیمانده هزینه سفر می باشد و از طرفی لازم است ظرفیت کاروانها  نیز به منظور انجام اقدامات لازم بعدی از جمله برگزاری جلسات آموزشی، ارائه گذرنامه معتبر، درج و ارسال اطلاعات برای اخذ روادید و ... در حداقل زمان ممکن تکمیل گردد فلذا چنانچه افراد واجد شرایط در زمان مقرر و اعلام شده برای ثبت نام قطعی بر اساس آنچه که در بخش نحوه مراجعه و ثبت نام مراجعه­کنندگان ذکر شده، اقدام ننمایند باقی مانده ظرفیت کاروانها در اختیار دارندگان سایر اولویتها قرار خواهد گرفت و بر این اساس تاکید می گردد به محض تکمیل ظرفیت در هر استان /شهرستان/شهر، امر ثبت نام در کاروانهای مربوطه پایان می یابد و به هیچ عنوان امکان افزایش ظرفیت جدید وجود ندارد.


 

 

ب‌-  تاریخ درج اطلاعیه‌های استانی ( اعلام کاروان‌ها و پذیرش متقاضیان):

 

کلیه استانها

اعلام اسامی، نشانی و تلفن دفاتر ثبت نام مدیران و مشخصات کاروانهای حج تمتع در سطح استان

زمان، روز وتاریخ شروع ثبت نام

1396/12/7 و 6

یکشنبه، دوشنبه

ساعت 10 صبح روزسه شنبه

8/12/1396

ج-نحوه مراجعه و ثبت نام متقاضیان:

انتخاب کاروان و ثبت‌ نام اولیه در کاروانهای حج تمتع سال 1397 از متقاضیان با مراجعه به نشانی اینترنتی زیر و به‌صورت غیرحضوری بوده و متقاضیان می‌بایست ابتدا نسبت به ثبت‌ نام اولیه در یکی از کاروانهای استان محل سکونت خود مبادرت کرده و سپس در مهلت مقرر(ظرف 72 ساعت) به کاروان‌ مربوطه مراجعه و پس از تحویل اصل قبض ودیعه‌گذاری خود به مدیر کاروان سایر مراحل ثبت‌ نام از قبیل (تحویل مدارک، واریز بخش اول هزینه سفر، انجام معاینات واخذ تائیدیه پزشکی، واریز باقیمانده هزینه سفر)را بموقع دنبال و نهایی ‌نمایند.

https://reserve.haj.ir

 

د‌-    مدارک مورد نیاز به هنگام مراجعه به کاروان بمنظور قطعی نمودن رزرواسیون:

–  اصل قبض ودیعه‌گذاری اولیه

– اصل شناسنامه و تصویر از تمام صفحات آن.

–  اصل و کپی کارت ملی یا شماره تاییدشده آن.

توجه: تحویل سایر مدارک موردنیاز ازقبیل گذرنامه معتبر و عکس پس از ثبت‌ نام توسط مدیرکاروان به متقاضی اعلام خواهد شد؛ تأکید می‌گردد نسبت به آماده سازی این مدارک از هم اکنون اقدام لازم معمول شود.

ذ‌-    هزينه تشرف:

هزینه قطعی سفر هر کاروان بر مبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زائر محاسبه و مبلغ نهایی آن در اطلاعیه استانی برای هر کاروان درج و در دو مرحله، (بخش اول 10میلیون تومان (با احتساب اصل مبلغ ودیعه و سود متعلقه به سنوات آن) و بخش دوم مبلغ باقیمانده هزینه سفر) اخذ خواهد شد. از آنجایی که ودیعه یک میلیون تومانی اولیه که در هنگام ثبت‌ نام توسط افراد پرداخت شده است، به صورت علی‌الحساب بوده؛ لذا زائرین محترم می‌بایست پس از ثبت‌ نام و تحویل مدارک به کاروان مورد نظر بلافاصله با مراجعه مجدد به سامانه فوق و درج اطلاعات مورد نیاز نسبت به رویت مبلغ قابل پرداخت (بخش اول هزینه سفر) که از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی با استفاده از کارتهای عضو شتاب ممکن می‌باشد، بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک ملی هزینه سفر خود را پرداخت نموده و سپس می بایست انجام معاینات و اخذ تائیدیه پزشکی را در اسرع وقت دنبال نمایند.

نکات ضروری و لازم:

1-    متقاضیان پس از قطعی نمودن ثبت‌ نام باید رسید مربوطه را از مدیر کاروان دریافت و ضمن مطالعه مندرجات آن، آن را نزد خود نگهداری نمایند.

2- چنانچه نشانی و تلفن متقاضی نسبت به زمان ثبت‌ نام اولیه در بانک تغییر کرده باشد، باید آدرس و شماره جدید تلفن هنگام ثبت‌ نام به مدیرکاروان اعلام گردد.

3متقاضیان محترم می‌بایست در زمان مربوطه به پزشک و مراکز پزشکی که از سوی مدیرکاروان معرفی می‌گردد (جهت انجام معاینات و آزمایشات مربوطه) مراجعه و همانگونه که ذکر شد درصورت تأیید استطاعت پزشکی نسبت به پرداخت مانده مابه‌التفاوت هزینه سفر اقدام نمایند. بدیهی است درصورت تأخیر متقاضی در اینخصوص و عدم تأیید استطاعت جسمی مدیر کاروان اجازه خواهد داشت نسبت به جایگزینی وی از دیگر متقاضیان واجد شرایط اقدام نماید.

4- مدیر کاروان موظف است با هم‌فكري و هم‌کاری سه نفر از افراد برگزیده از سوی زائرين که در اولین جلسه آموزشی انتخاب می‌شوند درخصوص تهيه ملزومات شخصی زائرین نظیر ساک، لباس احرام و سایر موارد از قبیل نحوه انتقال به فرودگاه که به هزينه زائرین خواهد بود تمهیدات لازم را فراهم نماید. نظارت بر اين‌گونه هزينه‌ها بر‌عهده سه نفر مذکور خواهد بود.

5- متقاضیان اعزام به حج تمتع که در کاروان ثبت‌ نام قطعی نموده‌اند می‌بایست درصورت تشکیک به ممنوع‌الخروج بودن خود قبل از اعزام به سفر و در فرصت متقتضی با مراجعه به مراکز مربوطه در این باره اطمینان لازم را کسب نمایند. بدیهی است جبران هرگونه خسارت مالی احتمالی در اینخصوص برعهده شخص متقاضی بوده که در هزینه‌های انصراف از سفر لحاظ شد.

ر‌-    گذرنامه:

    با توجه به این‌که مطابق قوانین کشور عربستان سعودی جهت تشرف به حج تمتع از گذرنامه بین المللی انفرادی استفاده خواهد شد، از این‌رو لازم است متقاضیان واجدشرایط در صورت نداشتن گذرنامه بین‌المللی از هم‌اکنون نسبت به اخذ گذرنامه جدید اقدام نمایند. ضمناً متقاضیانی که دارای گذرنامه با تاریخ اعتبار کمتر 25/11/1397 می‌باشند نیز باید نسبت به تمدید و یا تعویض گذرنامه خود اقدام نمایند؛ همچنین به اطلاع متقاضیان محترم می‌رساند که همانند سال‌های گذشته با تعامل و همکاری مجدانه ادارات گذرنامه ناجا، امور مربوط به گذرنامه حجاج از طریق دفاتر پلیس + 10در کوتاه‌ترین زمان ممکن قابل انجام خواهد بود از اینرو زائرین محترم می‌بایست حداکثر تا پایان اردیبهشت1397، پیش‌بینی تحویل گذرنامه خود به مدیر کاروان را بنمایند.

ز‌-     نحوه دريافت وجه قرباني  زائران:

 پس از توافق با بانك توسعه اسلامي در عربستان و نهايي شدن وجه قربانی، مراتب از طریق کاروان به اطلاع زائرین خواهد رسيد تا نسبت به واریز آن به حسابی که از طرف مدیر کاروان به آنان اعلام خواهد شد اقدام نمایند.

س‌-    نقل و انتقال اسناد:

آن دسته از افرادی‌که قبلاً با اخذ مجوز سازمان و با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی قبض ودیعه‌گذاری خود را به دیگری واگذار نموده‌اند لیکن همچنان قبض ودیعه‌گذاری به نام انتقال دهنده باقی‌است می‌بایست قبلاً با در دست داشتن اسناد مربوطه به یکی از دفاتر خدمات زیارتی مراجعه نموده تا اطلاعات آنان در سیستم جامع نقل و انتقال درج و سپس برای تغییر قبض ودیعه‌گذاری به نام فرد انتقال گیرنده (احدی از بستگان درجه اول) به بانک‌ملی مراجعه نمایند. تاکید می‌گردد درصورت عدم انجام مراحل فوق‌الذکر امکان ثبت‌ نام برای فرد انتقال گیرنده فراهم نخواهد شد؛ ضمناً دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری دارای اولویت برای اطلاع از ضوابط نقل و انتقال می‌توانند به دفاتر زیارتی مراجعه نمایند.

ش‌-    شرايط تشرف مشمولين وظيفه، نظاميان، مقامات و مديران دستگاه هاي دولتي:

شرايط خروج از كشور مشمولين و نيروهاي نظامي و انتظامي تابع مقررات مربوطه خواهد بود و سفر آن دسته از مقامات و مديران دستگاه هاي اجرايي و نيز فرمانداران و بخشداران كه قبلاً به حج تمتع مشرف شده اند تابع مفاد بخشنامه شماره 61689/481 مورخ 4/10/84 دبير محترم هيأت دولت خواهد بود.

ص‌-   جهت آگاهی بیشتر متقاضیان محترم تشرف:

1-    با توجه به اینکه در حج تمتع بسیاری از امور از جمله مسکن حجاج براساس مقررات وزارت حج عربستان سامان‌دهی و به اجرا گذاشته می‌شود و سازمان حج و زیارت برای انتخاب هتل‌ها و یا تقسیم ظرفیت‌ها با محدودیت‌هایی روبروست لذا با توجه به مقررات مذکور سرانه متراژی اسكان حجاج در مدينه منوره و مكه مكرمه حدود 4 متر مربع با احتساب امکانات داخل اتاق تعیین شده و سازمان حج و زیارت بر این اساس نسبت به تامین محل اسکان حجاج اقدام نموده است.

2-    با تلاش بسیار امكان اسكان حدود 95% زائرین گرامی در هتل‌هاي منطقه مركزي مدينه منوره و نزديك به حرم شريف نبوي (ص) فراهم گردیده است. لیکن در مکه مکرمه با عنایت به شرایط خاص اسکان، هتل های مورد استفاده حجاج در مناطق مختلف می باشد که با توجه به بعد مسافت تا مسجدالحرام زائران گرامی برای تشرف به حرم از اتوبوس‌های مخصوص زائران ایرانی که از مناطق مختلف به ایستگاه‌های اطراف حرم تردد می کنند؛ استفاده خواهد نمود.

3-    با عنايت به مطالب فوق، هزينه مسكن هر زائر باتوجه به ساختمان محل اسکان در مدينه منوره و مكه مکرمه محاسبه و تعيين گرديده است. بنابراین يكي از دلايل مهم تفاوت هزينه هاي هر كاروان، مكان اقامت آنان در هر يك از دو شهر مذكور مي باشد.

4-    همان‌گونه که اشاره شد تفاوت هزينه‌هاي كاروان‌ها ناشي از اختلاف قيمت اجاره بهای مسكن، ايستگاه پروازی و... مي‌باشد؛ از این‌رو به متقاضیان محترم ثبت‌ نام در کاروان‌ها توصيه مي‌شود از ابتدا دقت كافي در انتخاب كاروان مورد نظر خود را داشته باشند زیرا به‌دلیل ایجاد مشکلات اجرایی، جابه‌جایی زائر از کاروانی به کاروان دیگر مقدور نمی‌باشد.

5-    درصورت اخذ مجوزهای لازم از سوی مبادی ذیربط ان­شاا... كليه زائرين مدينه اول از ايستگاه‌هاي پروازي تعيين شده مستقيماً به مدينه منوره اعزام و از طريق جده به ايستگاه‌هاي پروازي خود بازخواهند گشت. همچنين زائرين مدينه دوم نيز از ايستگاه‌هاي پروازي خود مستقيماً به جده اعزام خواهند شد و در مراجعت از فرودگاه مدينه باز خواهند گشت.

                                                                                        مدیریت حج و زیارت استان گیلان

محمد گرانمایه امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.